Jeśli ząb Twojego dziecka zaczął wyrastać z boku dziąsła, możesz zastanawiać się, co zrobić. Możesz zapytać dziecko o luźny ząb i zabrać je do dentysty, aby zdiagnozować ten stan. Jeśli dziecko odmówi leczenia luźnego zęba, możesz spróbować domowych sposobów, aby pomóc w tej sytuacji. Jeśli jednak ząb jest zbyt luźny i stanowi zagrożenie dla otoczenia, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty stomatologa.
Objawy
Jeśli masz drugi ząb trzonowy, który wyrósł z dziąsła, możesz doświadczać objawów tymczasowego zapalenia okostnej. Stan ten występuje, gdy tkanka dziąsła zostaje uwięziona między zębami. Możesz tymczasowo złagodzić ten stan, stosując płyn do płukania ust i lód. W dłuższej perspektywie należy skonsultować się z dentystą w celu usunięcia zmienionej tkanki dziąsła i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zębów.
Do zakażenia dochodzi, gdy bakterie dostaną się do obszaru korzenia zęba. Bakterie dostają się przez pęknięcie lub ubytek w zębie i rozprzestrzeniają się do korzenia. Może to prowadzić do obrzęku na czubku korzenia. Nieleczona infekcja może przekształcić się w ropień zęba. Na szczęście istnieją sposoby, aby uniknąć tego stanu. Po pierwsze, należy zgłosić się do dentysty, gdy tylko zauważysz któryś z tych objawów.
Kolejną oznaką, że ząb wyrasta od strony dziąsła, jest ból. Ból będzie spowodowany tym, że ząb mądrości naciska na inne zęby. Może to prowadzić do chorób dziąseł, szczękościsku, ropomacicza, a nawet bólu podczas przełykania. Co więcej, stan ten będzie również powodował obrzęk dziąseł i może rozprzestrzeniać się na szyję i gardło. Dodatkowo, zęby mądrości mogą zacząć naciskać na inne zęby, powodując ból i obrzęk w szczęce.
Opcje leczenia
Kilku specjalistów stomatologicznych jest przeszkolonych w leczeniu zębów ektopowych, ale przy wyborze odpowiedniego leczenia należy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Niektóre zabiegi wymagają rozpoczęcia leczenia ortodontycznego w wieku nastoletnim, a inne, takie jak implanty stomatologiczne, należy odłożyć do czasu zakończenia procesu wzrostu. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Lekarz stomatolog będzie w stanie przedstawić najdokładniejsze oszacowanie kosztów zabiegu oraz czasu potrzebnego na jego przeprowadzenie.
Twój dentysta prawdopodobnie zaleci leczenie ortodontyczne w celu skorygowania pierwotnej przyczyny problemu. Zalecane może być również leczenie ortodontyczne, w tym założenie aparatu ortodontycznego, który może pomóc w naprawie krzywych, obróconych lub skośnych zębów. Jeśli pierwotną przyczyną jest recesja dziąseł, może być zalecana operacja. Procedura ta polega na usunięciu zapalnej tkanki dziąseł i kości, która jest osłabiona z powodu choroby dziąseł. Przeszczepy kości lub tkanek miękkich mogą być wymagane w celu zastąpienia utraty kości z powodu choroby dziąseł. Czasami mogą zostać przepisane aparaty stomatologiczne, aby pomóc w leczeniu jamy ustnej po zabiegu stomatologicznym.
Chociaż stan ten często nie jest poważny, możliwości leczenia hiperdoncji są bardzo zróżnicowane. Badanie stomatologiczne i tomografia komputerowa ujawnią, czy dziecko ma dodatkowe zęby. W ostateczności hiperdoncja może wpłynąć na zdrowie jamy ustnej i rozwój zębów stałych. Ponadto dodatkowe zęby mogą opóźniać wyrzynanie się zębów stałych, co może powodować inne problemy, w tym choroby dziąseł i krzywe zęby. Twój dentysta może zalecić leczenie ortodontyczne w celu skorygowania hiperdoncji.
Leczenie hiperplazji dziąseł
Istnieje kilka różnych opcji leczenia hiperplazji dziąseł, gdy zęby wyrastają z boku dziąsła. Zabiegi te mogą obejmować leczenie periodontologiczne i/lub poprawę higieny jamy ustnej. Jednakże, jeśli masz stan medyczny, który powoduje nieprawidłowy wzrost dziąseł, być może trzeba będzie szukać bardziej rozległe leczenie hiperplazji dziąseł, gdy ząb wyrasta z boku dziąsła.
Hiperplazja dziąseł jest często wynikiem miejscowego zapalenia i procesów naciekowych. Zapalenie może być wskaźnikiem leżących u podstaw zaburzeń ogólnoustrojowych. Objawy ostrej reaktywnej hiperplazji dziąseł obejmują czerwone, bagniste dziąsła, które krwawią przy niewielkim urazie. W poważniejszych przypadkach dziąsła mogą zostać pokryte zwłóknieniami, które przypominają blizny i ostatecznie obejmują zęby. Leczenie chirurgiczne może być konieczne, jeśli dziąsła nie reagują na konwencjonalne metody leczenia.
Stan ten jest często dziedziczny i zwykle pojawia się w dzieciństwie. W niektórych przypadkach może jednak nie ujawniać się aż do wieku dorosłego. Objawy obejmują uogólnione powiększenie dziąsła, które pokrywa całą koronę zęba. Nadmiar tkanki często uniemożliwia prawidłowe formowanie się zębów i musi być usunięty chirurgicznie. Operacja może wymagać kilkukrotnego powtórzenia, ponieważ stan ten ma charakter nawracający.
Pacjenci z tym schorzeniem mogą odnieść korzyść z terapii hormonalnej. W niektórych przypadkach schorzeniu temu towarzyszy choroba autoimmunologiczna zwana hipertrichozą. Powoduje ona przerost dziąseł. Oprócz higieny jamy ustnej, leki mogą powodować hiperplazję dziąseł. Pacjenci powinni również omówić możliwe skutki uboczne wszelkich leków, które przyjmują. Na przykład u niektórych pacjentów podczas przyjmowania leku przeciwzapalnego może dojść do wyrastania zęba z boku dziąsła.
Zabieg chirurgiczny w przypadku przerostu dziąsła polega na wykonaniu nacięcia na bocznej stronie dziąsła w miejscu połączenia cementowo-szkliwnego i grzebienia kostnego. Tworzy się chirurgiczną brodawkę międzyzębową, a dziąsło jest przerzedzane w kierunku buccolingwalnym. Następnie chirurg podnosi płat po stronie dziąsła i nawiązuje kontakt z kością wyrostka zębodołowego. Płat może mieć pełną grubość lub być podzielony.
Leczenie obluzowanego zęba
Jeśli masz obluzowany ząb, który wyrasta z boków dziąsła, ważne jest, abyś zgłosił się do dentysty. Wczesne leczenie może pomóc w wyleczeniu dziąseł, co może zapobiec ponownemu poluzowaniu się zęba. W tym okresie dentysta może leczyć poluzowany ząb bez konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego. Podczas leczenia problemu ważne może być ograniczenie diety do płynów. Jeśli obluzowany ząb jest spowodowany chorobą dziąseł, konieczne może być jego usunięcie.
Oprócz usunięcia rozchwianego zęba lekarz stomatolog może naprawić uszkodzenia dziąseł. W niektórych przypadkach w celu zastąpienia zęba można zastosować implant lub most. Chociaż nie można zapobiec rozchwianiu zęba w wyniku urazu, można zminimalizować ryzyko, nosząc ochraniacz na zęby podczas uprawiania sportu. Jeśli problem nie ustępuje, być może trzeba rozważyć inne metody leczenia.
Jeśli rozchwianie zęba jest spowodowane chorobą dziąseł, lekarz stomatolog prawdopodobnie zasugeruje wszczepienie implantu lub założenie szyny. W niektórych przypadkach obluzowany ząb może się nawet odłamać, pozostawiając kawałek w zębodole. Wypadanie luźnych zębów może być spowodowane lepkimi lub twardymi pokarmami. Oprócz żucia zbyt twardego kawałka jedzenia, dziecko powinno również unikać jedzenia lepkich lub twardych pokarmów, które przyklejają się do boków dziąseł. Płukanie ust wodą może również pomóc w utrzymaniu czystości obszaru wokół rozchwianego zęba. Nić dentystyczna nie może jednak oczyścić obszaru wokół rozchwianego zęba.
Pierwszym krokiem w leczeniu rozchwianego zęba jest zapobieganie nawrotom tego stanu. Dziąsła otaczające zęby muszą się jak najlepiej zagoić, aby ząb nie rozleciał się i nie wypadł. Można to zrobić poprzez umieszczenie szyny na dotkniętym obszarze. Może ona utrzymać obluzowany ząb na miejscu do czasu, gdy dentysta uzna, że nadszedł czas na jego usunięcie. Alternatywnie można rozważyć wszczepienie implantu stomatologicznego lub mostu porcelanowego, które utrzymają rozchwianego zęba na miejscu do czasu odrośnięcia dziąseł.