Czy można iść do pracy po wyrwaniu zęba?

Korzyści z zastosowania ozonu dla Twoich zębów

Odpowiedź zależy od rodzaju ekstrakcji. Niektóre ekstrakcje są proste, podczas gdy inne są bardziej skomplikowane. Po usunięciu zęba możesz być ograniczony do odpoczynku i lekkiej aktywności fizycznej przez kilka dni. Następnie można wrócić do swoich zwykłych zajęć. Jednak ilość czasu potrzebnego na odpoczynek zależy od wymagań fizycznych Państwa pracy. Porozmawiaj o tym ze swoim dentystą.

Symptomy

Aby uniknąć obrzęku, bólu i innych skutków ubocznych związanych z usunięciem zęba, należy przez kilka dni po zabiegu dbać o jamę ustną i unikać picia alkoholu oraz palenia papierosów. Dentysta może również przepisać leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Ważne jest również picie dużej ilości wody po zabiegu, ponieważ pomaga ona utworzyć skrzep w zębodole i sprzyja szybszemu gojeniu. Po wyrwaniu zęba niektóre z poniższych domowych sposobów mogą pomóc w szybszym gojeniu.

Ból związany z usunięciem zęba może nasilić się w ciągu kilku następnych dni. Inne oznaki infekcji to wydzielina lub cuchnący oddech z tego miejsca, obrzęk dziąseł i gorączka. Dentysta może przepisać antybiotyki na każdą infekcję, która pojawi się po zabiegu. Dokładne badanie jest niezbędne, aby określić, jakie antybiotyki będą dla Państwa najlepsze. Jeśli infekcja jest poważna, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 24 godziny, należy odwiedzić dentystę.

Czas powrotu do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia po wyrwaniu zęba może być bardzo różny. Większość pacjentów wraca do swoich normalnych zajęć w ciągu 48 do 72 godzin. W niektórych przypadkach może to potrwać dłużej. Implanty stomatologiczne i kości szczęki mogą potrzebować kilku tygodni na całkowite wyleczenie. W tym czasie miejsce ekstrakcji powinno być utrzymywane w czystości i suchości. Można to zrobić poprzez płukanie roztworem jednej łyżeczki soli kuchennej w szklance ciepłej wody dwa razy dziennie. Nie zaleca się jednak szczotkowania zębów bezpośrednio nad miejscem ekstrakcji. Przez cały pozostały czas należy przestrzegać normalnej higieny jamy ustnej.

Pierwsze kilka dni po usunięciu zęba należy poświęcić na wykonywanie prostych ćwiczeń i normalne mycie zębów. Po zabiegu należy unikać spożywania twardych i pikantnych potraw. Jeśli dentysta to zaleci, zażyj przepisane leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli odczuwasz ból, możesz stosować okłady z lodu. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i zminimalizować ból. Należy również starać się unikać żucia twardych lub chrupiących pokarmów.

Środki przeciwbólowe

Po wyrwaniu zęba, pacjenci mogą potrzebować zażyć środek przeciwbólowy. Znieczulenie miejscowe służy do znieczulenia miejsca ekstrakcji. Nie eliminuje ono jednak wszystkich odczuć. Chociaż znieczulenie miejscowe może uczynić proces bardziej komfortowym, nie jest to idealne rozwiązanie w przypadku bardziej skomplikowanych ekstrakcji. Pacjenci powinni rozważyć ryzyko i korzyści związane z przyjmowaniem środków przeciwbólowych po ekstrakcji zęba i skonsultować się z dentystą przed przyjęciem jakiegokolwiek leku.

Autorzy badania podali, że leki przeciwbólowe oparte na opioidach nie zawsze są najlepszym wyborem. Jednak zarówno acetaminofen, jak i ibuprofen to bezpieczne, skuteczne leki przeciwbólowe, które mogą być pomocną alternatywą dla osób, które nie tolerują skutków ubocznych leków narkotycznych. Dodatkowo, niektórzy pacjenci wymagają jeszcze silniejszego środka przeciwbólowego niż te dwie popularne opcje. Poniższe zalecenia mogą być dla Pana/Pani pomocne.

Ograniczenie uciążliwych aktywności fizycznych

Po usunięciu zęba należy ograniczyć uciążliwe aktywności fizyczne. Przez kilka dni nie należy wracać do pracy ani wykonywać uciążliwych czynności. Przez kilka dni należy również unikać wszelkich imprez publicznych. Jeśli przyjmujesz sedację, powinieneś unikać uciążliwych aktywności fizycznych przez około 48 godzin po zabiegu. W dniu zabiegu należy unikać alkoholu i imprezowania. Ograniczenie aktywności po rutynowej ekstrakcji może być łatwiejsze dla osób, które mają małe zęby trzonowe.

Najlepiej jest unikać forsownej aktywności fizycznej przez co najmniej 72 godziny po usunięciu zęba. Jednak lekarz może podać bardziej precyzyjne ramy czasowe. Zawsze jednak lepiej jest łagodzić sobie powrót do aktywności stopniowo. Możesz pójść na zajęcia jogi, robić ćwiczenia rozciągające w domu lub wykonywać lekkie ćwiczenia z ciężarkami. Tak długo jak słuchasz sygnałów swojego ciała, możesz wznowić ćwiczenia. Należy również ograniczyć ilość czasu, który poświęcasz na ciężką aktywność fizyczną, ponieważ może to prowadzić do poważnych komplikacji.

Przygotowanie do powrotu do zdrowia

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zażycie wszelkich leków na receptę, które podał Państwu dentysta, lub zażycie leków bez recepty, jeśli zostały one przepisane. Po ekstrakcji usta mogą być wrażliwe i opuchnięte. Należy trzymać głowę uniesioną, aby zminimalizować krwawienie, i pić chłodne płyny, aby złagodzić obrzęk. Przez pierwsze 24 godziny należy unikać żucia i plucia w okolicy miejsca usunięcia zęba. Opuchliznę można również zmniejszyć stosując okłady z lodu, które należy wkładać do ust przez co najmniej 20 minut każdego ranka i wieczora. Należy również unikać twardych lub ostrych pokarmów.

Instrukcje pooperacyjne są bardzo ważne dla szybkiego i komfortowego powrotu do zdrowia. Przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych zapobiega zakażeniom i ułatwia proces gojenia. Większość osób powraca do normalnej aktywności w ciągu 48 do 72 godzin. W zależności od rodzaju zabiegu operacyjnego może być jednak konieczne kilkutygodniowe odpoczywanie. W takim przypadku okres rekonwalescencji może być znacznie krótszy, ale będzie wymagał dodatkowej uwagi. O ile przez pierwsze kilka dni należy zachować spokój, o tyle przez tydzień należy unikać forsownej aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *