Jeśli Twoje protezy nie są prawidłowo dopasowane, istnieje duża szansa, że w końcu pojawią się odciski. Mogą one być niekomfortowe, ale dobrze jest wiedzieć, co zrobić, gdy tak się stanie. Przede wszystkim należy upewnić się, że materiał wyciskowy sięga poza ząb dystalny, ale nie do niego. Zapobiegnie to powstawaniu podwójnych odcisków – gdy jeden odcisk znajduje się obok drugiego.
Odciski od protez
Jak postępować w przypadku odcisków od protez? Odciski są częstym powikłaniem chirurgii stomatologicznej. Odciski te służą do wykonania nowych protez, ale są również przydatne do wykonania ochraniaczy na zęby, retainerów i nakładek wybielających. Odciski pomagają stomatologom w wykonaniu idealnego zestawu nowych zębów. Wyciski mogą być również wykorzystane do modyfikacji dopasowania i ustawienia protez, tak aby łatwiej było je zakładać i zdejmować.
Istnieją dwa rodzaje wycisków. Wycisk mukokompresyjny, który powstaje po ściśnięciu błony śluzowej pacjenta, jest lepszym wyborem, jeśli protezy są stabilne podczas żucia, ale nie podczas spoczynku w jamie ustnej. Z kolei wycisk mukostatyczny jest bardziej odpowiedni dla osób, które noszą protezy w czasie spoczynku. Ten rodzaj wycisku nie jest bolesny i wymaga mniejszego czyszczenia niż wycisk mukokompresyjny.
Kolejnym krokiem w uzyskaniu nowego kompletu zębów jest decyzja o tym, jak poradzić sobie z odciskami pozostawionymi przez poprzednie. W zależności od materiału wybranego przez dentystę, protezy woskowe mogą być plastikowe lub akrylowe, ale mają mniejszą siłę ssącą. Oznacza to, że na etapie przymierzania mogą być luźne. Protezy woskowe są też notorycznie mniej przyczepne niż akrylowe i silikonowe.
Zestawy naprawcze do uszkodzonych protez
Na szczęście zestawy naprawcze do uszkodzonych protez są łatwo dostępne w drogeriach i wielu gabinetach stomatologicznych. W skład tych zestawów wchodzą narzędzia niezbędne do naprawy protez, w tym klej klasy dentystycznej i jednorazowe buteleczki z epoksydem. Można również kupić zestawy naprawcze oddzielnie i przynieść je do lokalnego gabinetu stomatologicznego, aby je naprawić. Należy jednak pamiętać, że stosowanie niewłaściwych narzędzi do naprawy protez może spowodować ich dalsze uszkodzenie. Używanie niewłaściwych narzędzi do naprawy może również prowadzić do powstawania bolesnych miejsc na dziąsłach i innych problemów.
Po otrzymaniu zestawu do naprawy protezy, należy go dokładnie wyczyścić i wysuszyć. Następnie trzeba będzie dopasować naprawioną protezę z powrotem na miejsce. Niezależnie od tego, czy proteza jest złamana, czy luźna, ważne jest, aby mocno docisnąć ją we właściwej pozycji przez minutę lub dwie, aby zapewnić prawidłowe dopasowanie. Aby zastosować proszek naprawczy, wystarczy wymieszać go w załączonych kubkach do mieszania. Należy przytrzymać go na miejscu przez około 60 minut, zanim będzie można włożyć go z powrotem do ust.
Wiele zestawów naprawczych do protez jest dostępnych w drogeriach i w Internecie. Są one znacznie lepszym rozwiązaniem niż klej do protez, który jest toksyczny i okropnie smakuje, a do tego uniemożliwia profesjonalną naprawę. Zestawy naprawcze do uszkodzonych protez składają się zazwyczaj z proszku i płynu, które nakładasz na protezę, aby pokryć pęknięcia. Następnie, podobnie jak w przypadku zwykłej protezy, proszek i płyn łączą protezę z powrotem.
Obrzęk i dyskomfort związany z protezami
Przy pierwszym założeniu protez mogą Państwo odczuwać bolesność i dyskomfort. Proteza musi zostać dopasowana do jamy ustnej i zębów. Być może uda się Państwu zmniejszyć ból i dyskomfort za pomocą dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych lub żelu z aloesu. Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków należy jednak porozmawiać z dentystą lub lekarzem. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie są bezpieczne dla wszystkich i mogą sprawić, że okres dostosowawczy będzie bardziej niekomfortowy.
Niektóre osoby odczuwają obrzęk i dyskomfort po założeniu protezy. Ból jest zwykle przejściowy i może trwać kilka dni lub nawet kilka tygodni. Może to być znak, że protezy nie są dobrze dopasowane. W takiej sytuacji należy udać się do dentysty w celu dopasowania. Jeśli protezy nie są prawidłowo dopasowane, dziąsła mogą być obolałe. Może to wpłynąć na zdolność do prawidłowego mówienia. Lekarz stomatolog będzie mógł rozwiązać ten problem lub zaproponować inne rozwiązanie.
Pod protezami mogą również występować bolące miejsca. W przypadku wystąpienia owrzodzeń należy jak najszybciej udać się do dentysty. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu protez, aby nie powodowały one podrażnień. W tym czasie należy również unikać pokarmów żujących, ponieważ dziąsła będą obolałe. Obrzęk i dyskomfort związany z protezami to normalna część okresu dostosowawczego nowej protezy.