Czym jest kompozytowe wypełnienie zębów?

Czym jest kompozytowe wypełnienie zębów?

Jeśli rozważasz wypełnienie zęba, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, co to dokładnie jest. Tutaj omówimy funkcje tego materiału, jego żywotność i wrażliwość pozabiegową. Wyjaśnimy również, dlaczego ten rodzaj uzupełnienia stomatologicznego jest doskonałym wyborem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej procedurze. Może ona pomóc Ci przywrócić zdrowie jamy ustnej i poprawić Twój uśmiech. W końcu to najlepszy sposób na naprawę wyszczerbionych lub pękniętych zębów, prawda?

Materiały

Istnieje wiele materiałów do kompozytowego wypełniania zębów. Niektóre wypełnienia są wykonane z ceramiki szklanej, a inne składają się z oligomerów żywicy. Wypełniacz pomaga wypełnieniu kompozytowemu zachować jego kształt i właściwości. Niektóre wypełniacze są nawet bardziej trwałe niż amalgamat stomatologiczny. Zapewniają one zwiększoną przezierność, fluorescencję i wytrzymałość. Zastosowanie odpowiednich materiałów może poprawić wygląd uśmiechu i zdrowie jamy ustnej.

Podczas zabiegu wypełniania lekarz stomatolog nawierca szkliwo zęba. Ma to na celu usunięcie wszelkich obszarów dotkniętych próchnicą i oczyszczenie ich. Następnie miejsce to jest przygotowywane pod kompozytowy materiał wypełniający. Jest on następnie przyklejany do istniejącego zęba za pomocą światła ultrafioletowego. Kompozytowy materiał wypełniający wzmacnia strukturę zęba i przywraca jego funkcję. Jest również łatwy do utrzymania i czyszczenia.

Kompozyty stomatologiczne składają się zazwyczaj z trzech podstawowych składników: matrycy na bazie żywicy, wypełniacza i środka sieciującego. Materiały te mogą mieć różny skład i właściwości w zależności od potrzeb klinicystów. W ciągu ostatnich kilku lat nanowypełniacze pojawiły się jako obiecująca alternatywa dla wypełnień stomatologicznych. W porównaniu z konwencjonalnymi kompozytami, nanowypełniacze stomatologiczne mają tę zaletę, że można w nich zwiększyć ilość fazy nieorganicznej.

Wypełnienia z żywicy kompozytowej są najpopularniejszą alternatywą dla amalgamatu stomatologicznego w kolorze srebra. Są one również znane jako wypełnienia w kolorze zęba ze względu na ich biały kolor. Wypełnienia z żywicy kompozytowej są również wolne od BPA i nietoksyczne. Wypełnienie kompozytowe w kolorze zęba pasuje do jamy ustnej bez konieczności wiercenia większej ilości zęba niż jest to konieczne. Efektem końcowym będzie piękny, naturalnie wyglądający uśmiech. Wypełnienia te są również lepsze dla wrażliwych zębów.

Funkcje

Wypełnienie kompozytowe jest dobrą alternatywą dla wypełnień metalowych, ponieważ może być o wiele bezpieczniejsze i bardziej estetyczne niż wypełnienia metalowe. Wypełnienia kompozytowe mogą być dopasowane do koloru naturalnych zębów pacjenta i są bardzo trwałe. Wiążą się one również ściśle z zębem, chroniąc go przed zmianami temperatury i złamaniem. Pacjenci z brakującym wypełnieniem kompozytowym powinni jak najszybciej umówić się na wizytę u dentysty.

Wypełnienie kompozytowe składa się z matrycy oligomerowej na bazie żywicy i nieorganicznego wypełniacza, zwykle dwutlenku krzemu lub ceramiki szklanej. Bez wypełniacza kompozyt łatwo się zużywa i ma wysoką reakcję egzotermiczną. Wypełniacz może poprawić wytrzymałość i przezroczystość materiału, a także lepiej radzić sobie ze skurczem. Wypełniacz może również zwiększyć moduł sprężystości materiału i zmniejszyć jego reakcję egzotermiczną.

Po usunięciu próchnicy dentysta przygotowuje ząb do założenia wypełnienia kompozytowego. Ten etap ułatwia wiązanie się wypełnienia kompozytowego z zębem i zapewnia jego trwałość przez wiele lat. Dobrze założone wypełnienie kompozytowe będzie miało naturalny wygląd i odczucie, a także powinno być wystarczająco trwałe, aby wytrzymać taką samą ilość nacisku, jaką wywiera reszta zęba. Żywica stosowana w wypełnieniach kompozytowych może być łatwo formowana, dzięki czemu może ściśle odpowiadać kształtowi reszty zęba. Następnie lekarz stomatolog nakłada warstwę po warstwie żywicy i utwardza każdą warstwę za pomocą specjalnej lampy.

Wypełnienie kompozytowe ma wiele zalet, ale wymaga też wielu wizyt u dentysty. Ponieważ materiał ten nie jest tak trwały jak wypełnienia amalgamatowe, może odpryskiwać od zęba i wymagać wielu wizyt. Dodatkowo koszt wypełnienia kompozytowego jest dwukrotnie wyższy niż tradycyjnego wypełnienia amalgamatowego. Wypełnienia kompozytowe mogą być naprawiane, przedłużane, a nawet wymieniane. Ten rodzaj uzupełnienia może również pomóc w naprawie zużytych, wyszczerbionych lub złamanych zębów.

Żywotność

Białe wypełnienia kompozytowe stają się coraz bardziej popularne jako zabiegi odbudowy zębów, a ich żywotność jest prawie taka sama jak amalgamatu. Według czasopisma Materials, trwałość wypełnień kompozytowych u zdrowych osób wynosi od 7 do 10 lat. Jednak zanim wypełnienia kompozytowe przekroczą średnią żywotność dziesięciu lat, konieczne są dalsze badania. Ponadto srebrne wypełnienia mogą mieć zauważalne objawy ostrzegawcze, takie jak bolesność lub ciemnienie zębów.

W systematycznym przeglądzie prospektywnych badań klinicznych dotyczących implantów stomatologicznych badacze oceniali długowieczność wypełnień amalgamatowych i kompozytowych umieszczonych w zębach bocznych. Stosując standardową metodę, podano, że MST wynosi od 11,4 roku do 150 lat. Jednak tylko jedno badanie podłużne, przeprowadzone w ogólnej praktyce stomatologicznej, wykazało, że MST dla wypełnień kompozytowych wynosi 16 lat. W związku z tym wyniki są nadal bardzo zróżnicowane, ale sugerują, że materiały te nie są pozbawione wad.

Chociaż średnia długość życia wypełnienia kompozytowego wynosi około pięciu do dziesięciu lat, niektórzy ludzie utrzymują swoje wypełnienia dłużej. W rzeczywistości niektórzy pacjenci utrzymują swoje wypełnienia kompozytowe przez ponad dwanaście lat! Na trwałość wypełnienia kompozytowego może wpływać kilka czynników, w tym lokalizacja wypełnienia, nawyki higieniczne w jamie ustnej oraz dieta. Ponadto obecność bruksizmu może również skrócić żywotność wypełnienia kompozytowego.

Chociaż istnieje niewiele długoterminowych badań dotyczących trwałości wypełnień stomatologicznych, te, które zostały dotychczas wykonane, są często optymistyczne. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Lindberga i wsp. wykazało, że średnia długość życia kompozytów była znacznie większa niż amalgamatów, ale liczba wypełnień u jednego pacjenta zwiększała się wraz z wiekiem. Ponadto dokumentacja badania jest niekompletna, co utrudnia porównanie danych z dwóch grup, zwłaszcza w przypadku porównywania tych samych wypełnień w tym samym okresie czasu.

Wrażliwość pozabiegowa

Większość przypadków wrażliwości pozabiegowej po wypełnieniu kompozytowym zębów jest wynikiem błędu operatora. Niezrozumienie chemii żywicy kompozytowej stosowanej w wypełnieniach może spowodować, że ząb będzie zbyt wrażliwy na dotyk. Na szczęście postęp nauki i technologii pozwolił stworzyć materiały, które są niezwykle trwałe i długowieczne. Mimo to dentyści nadal mogą popełniać błędy. Oto cztery powszechne błędy, których należy unikać:

Jeśli po wypełnieniu kompozytowym zębów wystąpi wrażliwość pozabiegowa, jest ona prawdopodobnie wynikiem naprężeń resztkowych, które gromadzą się wokół brzegów uzupełnienia po polimeryzacji. Naprężenia resztkowe wynikające ze skurczu żywicy prowadzą do mikroprzecieku uzupełnienia i próchnicy wtórnej. Stopień skurczu polimeryzacyjnego jest mierzony na podstawie deformacji cuspal. Jeśli deformacja cuspal jest nadmierna, może to wskazywać na obecność bakterii wokół brzegu uzupełnienia.

W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy zrekrutowali 602 pacjentów z próchnicą okluzyjną, a 45 lekarzy dentystów wykonało uzupełnienia przy użyciu preferowanych przez nich technik. Zebrali dane wyjściowe z 665 uzupełnień wykonanych na 602 pacjentach, w tym ich oceny wrażliwości i rankingi wrażliwości lekarzy dentystów podczas otwierania szkliwa. Ponadto, zebrali dane z 7 dni po zabiegu na pacjentach. Zebrali również dane z 7-dniowych dzienniczków bólu pacjentów.

W badaniu tym stwierdzono, że 30% pacjentów z wypełnieniami kompozytowymi zgłaszało pooperacyjną wrażliwość zębów (AH) w skali od 0 do 10 punktów. Nie różniła się ona pod względem wieku, płci ani rasy/pochodzenia etnicznego. W kolejnym badaniu 18% pacjentów zgłosiło AH cztery tygodnie po leczeniu, w porównaniu do 39%, którzy nie mieli AH przed zabiegiem. Ta wrażliwość nie zmieniała się wraz z głębokością, szerokością, długością uzupełnienia kompozytowego.

Koszt

Wypełnienie zęba jest uważane za konieczność medyczną, więc ubezpieczenie prawdopodobnie pokryje koszt zabiegu. Mimo że niektóre plany pokrywają wypełnienia kompozytowe, takie jak te wykonane z amalgamatu, należy sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie je pokrywa. Jeśli tak, można oczekiwać, aby zapłacić kilkaset dolarów z kieszeni, ale jeśli trzeba wiele wypełnień, koszt może być kilka tysięcy. W tym artykule omówimy koszty związane z tymi procedurami.

Wypełnienie kompozytowe, wykonane z plastikowych lub szklanych cząstek, kosztuje około 100 do 250 dolarów za powierzchnię zęba. Procedura ta jest mniej kosztowna niż złote i porcelanowe wypełnienia, i można oczekiwać, że będzie trwała 15 lat, jeśli odpowiednio o nią zadbasz. Jeśli masz ubezpieczenie stomatologiczne, procedura będzie kosztować około 50% lub mniej. Jeśli jednak stare wypełnienie amalgamatowe uległo pogorszeniu, ubezpieczenie może pokryć koszt nowego wypełnienia kompozytowego. W przeciwnym razie trzeba będzie zapłacić od 63 do 300 dolarów z własnej kieszeni.

Koszt wypełnienia kompozytowego zależy od kilku czynników. Po pierwsze, wielkości ubytku. Mały ubytek łatwiej jest wypełnić w przedniej części jamy ustnej. Duży ubytek na tylnym trzonowcu jest trudniejszy do wypełnienia i wymaga większej ilości materiału. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt wypełnienia kompozytowego jest liczba powierzchni w jamie ustnej. Im więcej powierzchni dentysta musi wypełnić, tym więcej to będzie kosztować.

Materiały stosowane do wypełnień kompozytowych różnią się ceną, ale korzyści znacznie przewyższają koszty. Wypełnienia kompozytowe są tańsze w utrzymaniu niż metalowe i zazwyczaj wytrzymują około dziesięciu lat. W porównaniu z wypełnieniami metalowymi mogą wymagać częstszych napraw. Wypełnienie z żywicy kompozytowej może wymagać wymiany więcej niż raz w ciągu życia pacjenta, więc jest to procedura stosunkowo niedroga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *