Korzeń zęba mlecznego u dzieci

Korzeń zęba mlecznego u dzieci

Pierwszy ząb dziecka to ząb mleczny o bardzo krótkim korzeniu. Zęby te nie są przeznaczone do długiego życia i mają za zadanie wypadać. Zęby te zaczynają się rozwijać w fazie embrionalnej i zaczynają wyrastać przez dziąsła sześć miesięcy po urodzeniu. Pierwszy zestaw zębów mlecznych u dziecka pojawia się zazwyczaj w wieku dwóch i pół roku. Zęby te ostatecznie wypadną i zostaną zastąpione stałymi zębami dla dorosłych do około szóstego roku życia.

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym cancerprevention.pl

Rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne

Dentysta może wykorzystać rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne do wykrycia próchnicy między zębami, nieprawidłowej struktury kości w kanale korzeniowym oraz zębów zatrzymanych. Zdjęcia rentgenowskie mogą być również wykorzystywane do diagnozowania położenia zęba, a także do określania położenia przyszłego zęba stałego. Dzieci mogą mieć również wykonywane zdjęcia rentgenowskie w ramach leczenia ortodontycznego.

Chociaż każde dziecko jest wyjątkowe, dentyści wykonują zdjęcia rentgenowskie zazwyczaj tylko wtedy, gdy są one absolutnie niezbędne do zdiagnozowania problemu. W większości przypadków zdjęcia rentgenowskie mogą być wykorzystywane do diagnozowania chorób jamy ustnej, a nie złamanych kości. W dzieciństwie próchnica szybko się rozprzestrzenia, więc stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie mogą pomóc dentyście zdiagnozować wszelkie problemy, zanim staną się poważniejsze.

Ponieważ zdjęcia rentgenowskie mogą pokazać, czy Twoje dziecko ma jakiekolwiek oznaki próchnicy, mogą być również pomocne dla dentysty we wczesnym wykryciu wszelkich problemów. Pamiętaj, że stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie wykorzystują promieniowanie jonizujące, które może powodować długotrwałe, skumulowane uszkodzenia. Dzieci są bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane tym rodzajem promieniowania, dlatego ważne jest, aby regularnie odwiedzać swojego dentystę i zlecać mu regularne kontrole zębów dziecka.

Ponieważ jama ustna dzieci szybko się zmienia, w przypadku małych dzieci częściej konieczne jest wykonywanie stomatologicznych zdjęć rentgenowskich. Stomatolodzy dziecięcy zazwyczaj wykonują zdjęcia rentgenowskie dwa razy w roku u dzieci z wysokim ryzykiem wystąpienia próchnicy. Dzieci z mniejszym ryzykiem wystąpienia próchnicy mogą wymagać mniejszej liczby zdjęć rentgenowskich. Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej zaleca, aby dzieci wykonywały zdjęcia rentgenowskie z mniejszą częstotliwością.

Zdjęcia rentgenowskie pokazują stan zębów, korzeni i kości szczęki. Zdjęcia rentgenowskie mogą wykryć nieprawidłowe narośla, takie jak torbiele lub dodatkowe zęby, i mogą być pomocne w planowaniu leczenia ortodontycznego. Stanowią one istotną część procesu badania stomatologicznego. Dentysta może wcześnie wykryć problemy stomatologiczne, oszczędzając czas i pieniądze w dłuższej perspektywie. Ponadto, zdjęcia rentgenowskie mogą wykryć guzy i ropnie.

Zdjęcia rentgenowskie mogą pomóc dentystom zdiagnozować ubytki i inne problemy, a także zbadać wzrost zębów Twojego dziecka. Rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne pozwalają dentystom ocenić zęby dziecka i ocenić, czy konieczne jest leczenie ortodontyczne. Zdjęcia te są bezpieczne i powinny być wykonywane tylko w razie konieczności. Korzyści przeważają nad ryzykiem związanym z wykonywaniem stomatologicznych zdjęć rentgenowskich u dzieci.

Dentysta stosuje kilka rodzajów stomatologicznych zdjęć rentgenowskich. Na przykład zdjęcia rentgenowskie typu Bitewing pokazują zarówno górne, jak i dolne zęby w jednym obszarze jamy ustnej. Filmy te pomagają wykryć próchnicę między zębami oraz zmiany w kości spowodowane chorobą dziąseł. Z kolei zdjęcia rentgenowskie perianapocal pokazują cały ząb, od jego korony do kości podporowej. Jest to szczególnie przydatne w diagnozowaniu problemów stomatologicznych, które mają miejsce poniżej linii dziąseł.

Plomby stomatologiczne

Plomby stomatologiczne to żywice nakładane na zęby. Często są one przezroczyste lub lekko zabarwione. Ponieważ nie są one widoczne, są zazwyczaj całkowicie bezbolesne. Dentysta dziecięcy nałoży je, a następnie wypłucze. Dzieci mogą jeść i pić bezpośrednio po zabiegu. Po pięciu do dziesięciu lat, uszczelniacze będą musiały być ponownie zastosowane. Z tego powodu ważne jest, aby wykonywać badania kontrolne co dwa lata.

Według dr Valerie Barba z Family & Cosmetic Dentistry w New Jersey, uszczelniacze dentystyczne zapobiegają ubytkom u dzieci nawet o 50%. Mogą one również zapobiegać powstawaniu ubytków przez okres do dziewięciu lat. Badania wykazały, że dzieci bez plomb dentystycznych mają trzy razy więcej ubytków niż te z nimi. Zwiększając dostęp do uszczelniaczy dentystycznych, możemy pomóc zaoszczędzić 300 milionów dolarów na kosztach leczenia stomatologicznego.

W przeciwieństwie do tradycyjnych uszczelniaczy stomatologicznych, dentyści dziecięcy mogą nakładać te powłoki na zęby niemowląt. Ponieważ zęby mleczne odgrywają ważną rolę w rozstawieniu zębów stałych, zęby te powinny być zdrowe. Proces nakładania plomb polega na nałożeniu roztworu kwasu na powierzchnie żujące zębów, aby uczynić je szorstkimi. Pomaga to plombom przylegać do zęba. Poza tym, że są bezpieczne, plomby stomatologiczne nie wymagają znieczulenia.

Plomby są wykonane z mieszaniny żywic, wypełniaczy i substancji chemicznych. Najczęściej spotykane rodzaje to szkło-jonomery i wypełnienia z żywicy kompozytowej. Stomatolodzy dziecięcy muszą brać pod uwagę różnice między tymi materiałami, ponieważ niektóre rodzaje są bardziej odporne na zużycie niż inne. Poza tym, niektóre uszczelniacze wchłaniają więcej niż inne. Na szczęście wiarygodne badania obaliły te obawy.

U dzieci, uszczelniacze są najlepiej stosowane do pierwszego i drugiego trzonowca. Pierwsze zęby trzonowe zazwyczaj pojawiają się w wieku około sześciu lat, więc są one określane jako sześcioletnie trzonowce. Drugie zęby trzonowe pojawiają się zazwyczaj w wieku dwunastu lat. Chociaż nie stosuje się rutynowo uszczelniaczy na zębach mlecznych, mogą być zalecane, jeśli mają one głębokie rowki i są bardziej narażone na powstawanie ubytków.

Plomby stomatologiczne chronią zęby dziecka i oszczędzają jego portfel. Zabieg jest szybki, bezbolesny i całkowicie skuteczny w zmniejszaniu szans na powstanie ubytków. Ubytki są jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci, a osoby bez plomb dentystycznych cierpią na trzykrotnie większą liczbę ubytków niż osoby z plombami. Niestety, plomby nie działają wiecznie, a jeśli masz ubezpieczenie stomatologiczne, Twój dentysta może nie być w stanie pokryć kosztów plomb.

Na szczęście plomby na korzeniu zęba mlecznego mogą pomóc w zapobieganiu ubytkom i ochronie naturalnej struktury zęba. Plomby mają za zadanie zapobiegać powstawaniu ubytków poprzez tworzenie warstwy ochronnej pomiędzy zębem a płytką nazębną. Ponieważ są one nakładane na powierzchnię zębów, nie wymagają wizyty u dentysty. Dziecko musi jednak pamiętać, aby praktykować właściwą higienę jamy ustnej w domu i utrzymać plomby na zębach. Przy właściwej pielęgnacji mogą one przetrwać nawet 10 lat.

Ekstrakcje stomatologiczne

Po usunięciu zębów dzieci powinny pić dużo wody i przez kilka dni unikać spożywania twardych pokarmów. Ma to na celu zapobieżenie infekcji. Powinny również unikać skrajnych temperatur, takich jak gorąco i zimno. W tym czasie okłady z lodu są pomocne w zmniejszeniu obrzęku. I, oczywiście, nikt nie powinien dotykać miejsca, gdzie ząb został usunięty. Później najlepsze są miękkie pokarmy.

Gdy zęby mleczne dziecka są poważnie uszkodzone lub zatrzymane, dentysta może przeprowadzić ekstrakcję zęba, aby usunąć go i zapobiec infekcji. Choć zabieg ten jest często traumatyczny, może pomóc dziecku odzyskać zdrowy uśmiech. Może również zapobiec bólowi i obrzękowi. Zakażenie może uszkodzić nerw zęba i spowodować obrzęk i zakażenie w jego wnętrzu, a także w kości szczęki. Gdy ząb wyrośnie na dorosłego, infekcja może wpłynąć na kontur jego powierzchni i spowodować przebarwienia.

Najczęstszą przyczyną ekstrakcji była próchnica. Chociaż małe dzieci nie skarżą się, ich ból jest widoczny w zachowaniu i niemożności spania, co może wpływać na ich zdolność do jedzenia i spania. Jednak zabieg ten nie jest dla każdego dziecka. Niezależnie od przyczyny ekstrakcji, ważne jest, aby mieć zrozumienie tego, co dzieje się z pacjentem. Rozumiejąc proces i wiedząc dokładnie, czego się spodziewać, można sprawić, że procedura będzie bardziej komfortowa zarówno dla pacjenta, jak i dentysty.

Stomatolog najpierw znieczuli dziąsło i tkanki kostne wokół zęba, który ma zostać usunięty. Następnie chwyci obluzowany ząb i delikatnie go wyciągnie. Następnie w zębodole utworzy się skrzep krwi. Podkładka z gazy zostanie umieszczona wewnątrz gniazda, aby zatrzymać krwawienie. Dziąsło może zostać zszyte szwami samorozpuszczającymi się. Po tym zabiegu dziecko może wrócić do normalnych zajęć.

Oprócz znieczulenia miejsca, dziecko może odczuwać pewne krwawienie po ekstrakcji. Lekarz stomatolog położy na miejsce ekstrakcji gazę, aby zapewnić jak najszybsze gojenie się tego miejsca. Należy również zwracać uwagę na oznaki infekcji, takie jak nasilenie bólu, zaczerwienienie lub obrzęk w pobliżu miejsca ekstrakcji. Należy również zwrócić uwagę na nieświeży oddech lub smak w ustach.

Najczęstszą przyczyną usunięcia zęba jest próchnica. W większości przypadków zęby mleczne wypadają same, ale w niektórych przypadkach dentysta musi usunąć ząb, jeśli jest on zbyt zniszczony lub spróchniały, aby można było go odbudować. Ekstrakcje są również powszechną procedurą dla dzieci, których dorosłe zęby nie wypadają prawidłowo. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź Cashmere Family Dentistry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *