Na czym polega proces naprawy protezy?

Jak wyczyścić kamień między zębami w domu

Rebasing i relining to dwa powszechne rodzaje napraw protez. Relining polega na wymianie miękkiego, elastycznego materiału znajdującego się na zewnątrz podstawy protezy. W celu wykonania nowej podstawy pobierany jest nowy wycisk z jamy ustnej pacjenta. Rebasing polega na wymianie całej podstawy protezy, co robi się zazwyczaj wtedy, gdy zęby są jeszcze w dobrym stanie, ale podstawa jest popękana lub uszkodzona. Procedura ta nie jest zalecana dla pacjentów, którym brakuje kilku zębów i chcą przywrócić wygląd swojego uśmiechu.

Relining

Twoje protezy mogą wymagać reliningu co kilka lat, jeśli nie są one dopasowane prawidłowo. Można to zrobić w gabinecie stomatologicznym lub w laboratorium. Jeśli chcesz dokonać dużych zmian w dopasowaniu, relining może trwać od kilku dni do tygodnia. Relining jest częścią naprawy protezy, ale regularna wymiana jest również normalnym zjawiskiem. Państwa protezy mogą przetrwać kilka lat zanim będą musiały zostać wymienione.

Istnieją trzy rodzaje reliningu, a procedura, której Państwo potrzebują, będzie zależała od Państwa sytuacji. Relining jest jedną z najczęstszych napraw protez i polega na wymianie materiału podścielającego. Istnieją twarde podszewki, tymczasowe podszewki i miękkie reliningi. Podszycie twarde stosuje się raz na kilka lat i zapewnia ono, że wszelkie zmiany w jamie ustnej znajdą odzwierciedlenie w formie protezy. Nowy materiał podścielający będzie lepiej dopasowany do dziąseł.

Rebasing

Rebasing to metoda naprawy protezy, która nie jest prawidłowo dopasowana. Zabieg ten polega na wymianie całej podstawy protezy. Zazwyczaj rebasing jest wymagany co pięć do siedmiu lat. Niezależnie od tego, czy proteza jest uszkodzona, zbyt stara, czy też nasiąknięta wybielaczem, rebasing może być skutecznym sposobem na utrzymanie jej w dobrej kondycji i jak najlepszym wyglądzie. Rebasing jest bardziej skomplikowany niż relining i może wymagać, abyś przez jakiś czas obywał się bez protezy. W skrócie, rebasing dostosowuje podstawę protezy do tkanek pod nią leżących. Odbywa się to bez naruszania relacji zgryzowej pomiędzy protezą a naturalnymi zębami pacjenta.

Czasami podstawa protezy może być zbyt cienka lub zbyt gruba. W efekcie nie jest ona dobrze dopasowana i może powodować owrzodzenia na dziąsłach lub podrażnienia w jamie ustnej. Ponadto źle dopasowane protezy mogą powodować problemy z żuciem i stany zapalne. Jeśli proteza nie jest odpowiednio dopasowana, może również osłabić zęby. Dlatego naprawa protezy powinna być priorytetem.

Protezy tymczasowe

Protezy tymczasowe to rodzaj sztucznych zębów, które można naprawić. Proces reliningu polega na wymianie materiału bazowego na nowy. Podstawa jest wykonana z większej ilości materiału akrylowego niż oryginał. Nowa podstawa będzie lepiej dopasowana do jamy ustnej i zapobiegnie przesuwaniu się protezy. Rebasing może również pomóc, jeśli proteza poluzowała się lub ociera o tkanki miękkie.

Osoby, które przeszły ekstrakcję zęba lub cierpiały na ciężką chorobę dziąseł, mogą mieć tymczasową protezę, która pasuje na ich naturalne zęby. Po usunięciu zęba kość szczęki kurczy się, a proteza natychmiastowa może nie pasować prawidłowo. Po kilku tygodniach kość szczęki ponownie się ukształtuje i proteza będzie pasować prawidłowo. Może to potrwać kilka miesięcy, dlatego protezy natychmiastowe mogą pomóc Ci poczuć się pewniej i chronić dziąsła podczas oczekiwania na nowy zestaw zębów.

Zestawy do samodzielnego wykonania

Zestawy do samodzielnego wykonania protez są dostępne dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze i wykonać własne naprawy. Minusem jest to, że naprawa DIY może nie być tak bezpieczna jak profesjonalna. Na przykład, protezy, które są naprawiane w domu może nie pasować prawidłowo lub czuć się komfortowo. Mogą one również powodować ból lub podrażnienie podczas żucia, a także powodować trwałe zmiany w jamie ustnej, zębach i kościach. Najbardziej niebezpieczne problemy naprawy DIY nie są natychmiast widoczne. Jednak z czasem powstałe uszkodzenia mogą prowadzić do podrażnienia dziąseł, infekcji jamy ustnej i niedoborów żywieniowych.

Zestawy do samodzielnej naprawy protez są dostępne w Internecie i w drogeriach. Zestawy DIY są lepsze niż używanie kleju do naprawy protez. Kleje mogą powodować dalsze uszkodzenia, a także mogą mieć nieprzyjemny smak. Ponadto, zestaw naprawczy DIY pozwala naprawić protezę we własnym harmonogramie i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Możesz użyć zestawu do ponownego sklejenia złamanego fragmentu lub pokrycia pęknięcia.

Złamania

Naprawy protez często wymagają naprawy złamanego segmentu. Segmenty te mogą być częścią protezy lub mogą być debondowane. Złamania można łatwo zidentyfikować za pomocą zdjęć i zastosować do nich nowy system klasyfikacji. Podczas naprawy protezy, złamania są zwykle naprawiane ręcznie i są utrzymywane razem przez lepki wosk. Następnie na odlew wyciskowy nakłada się cienką warstwę płynnego substytutu foliowego w celu zamknięcia otworów porowych. Następnie proteza jest czyszczona i oczyszczana z resztek.

Istnieje wiele różnych przyczyn złamań w protezach, w tym złe dopasowanie. Niewłaściwe dopasowanie może prowadzić do mikropęknięć tworzywa protezy. Zbyt duży nacisk na daną część może prowadzić do dużego pęknięcia. Nieprawidłowe ustawienie może również powodować pęknięcia i złamania. Jeśli zauważysz pęknięcia w swojej protezie, warto od razu poddać ją naprawie. Po naprawieniu pęknięcia, proteza będzie służyć dłużej.

Kleje

Kleje do protez są stosowane do protez, aby pomóc utrzymać je na miejscu wzdłuż linii dziąseł. Ich działanie polega na zmianie konsystencji śliny, co sprawia, że są mniej lub bardziej lepkie i utrzymują się na miejscu. Istnieją jednak pewne wskazówki, których należy przestrzegać podczas stosowania klejów do protez. Nigdy nie należy nakładać zbyt dużo lub zbyt mało kleju do protez. Należy również dokładnie oczyścić protezę po nałożeniu na nią kleju.

Najpierw użyj kleju klasy dentystycznej na kawałki protezy. Unikaj stosowania klejów przeznaczonych do innych zastosowań, takich jak cement klasy przemysłowej, ponieważ mogą one spowodować reakcję alergiczną lub przedostanie się toksyn do krwiobiegu. Stosując kleje do protez, pamiętaj, aby najpierw sprawdzić etykietę. Zestawy do naprawy protez można dostać w większości drogerii i większości gabinetów dentystycznych. Zestawy te zawierają odpowiednie kleje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *