Na czym polega proces wiercenia zęba?

Na czym polega proces wiercenia zęba?

Zabieg dentystyczny zwany wierceniem zęba jest wykonywany w celu usunięcia próchnicy z zęba. Dentysta używa kombinacji wierteł, aby usunąć próchnicę i przywrócić zębowi zdrowie i funkcje. Jednym z częstych przykładów wiercenia jest usunięcie okładziny znajdującej się na zębie. Ta wyściółka ma wysokie pH i zabija bakterie w jamie ustnej. W niektórych przypadkach ząb może wymagać zamiast tego wypełnienia.

Widoczne na zdjęciu rentgenowskim znaczniki na implancie zęba

W celu ukierunkowania umieszczenia implantu zęba lekarz może umieścić trzy lub więcej kulistych referencyjnych znaczników fiducialnych w sąsiedztwie planowanego miejsca wszczepienia implantu. Markery te mogą być przymocowane na stałe lub półstale za pomocą kleju. Aparat CBCT generuje obraz 14′ i przechowuje go w pamięci procesora lub wyświetla na wyświetlaczu 20. Następnie chirurg analizuje obraz w celu określenia optymalnego położenia i kąta śruby implantu.

Zdjęcia rentgenowskie jamy ustnej są często złotym standardem w ocenie potencjalnych miejsc implantacji. Filmy te mają jednak wiele wad. Mają niższą rozdzielczość, brakuje im drobnych szczegółów i nie są jednolicie powiększone, co prowadzi do niedokładnych pomiarów liniowych. Ponadto obrazy są nakładane na rzeczywiste zdjęcia, co utrudnia określenie, czy widoczne są jakiekolwiek istotne struktury. Co więcej, radiogramy te mogą predysponować pacjentów do powikłań chirurgicznych ze względu na swoje ograniczenia.

Wypełnienia stomatologiczne przywracają funkcję i zdrowie

Wypełnienia stomatologiczne mają wiele zalet. Nie tylko przywracają one wygląd zęba, ale także chronią go przed próchnicą. Pogorszenie stanu zębów może prowadzić do utraty zębów i infekcji dziąseł. Wypełnienia mogą być wykonane z kilku różnych rodzajów materiałów i stanowią wszechstronne rozwiązanie w zakresie odbudowy. Główną zaletą wypełnień stomatologicznych jest to, że pomagają przywrócić pełną funkcję i zdrowie zębów. Mogą one nawet pomóc w zachowaniu naturalnego wyglądu zębów.

Wypełnienia stomatologiczne mogą być wykonane z żywicy kompozytowej lub materiałów amalgamatowych w celu przywrócenia wyglądu zęba. Wypełnienia te komponują się z kolorem zębów i są mało inwazyjne. Wykonanie zabiegu zajmuje zwykle mniej niż godzinę. Wypełnienia stomatologiczne są dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkiej lub umiarkowanej próchnicy, jednak w przypadku poważnego ubytku konieczne jest zastosowanie bardziej kompleksowego leczenia.

Implanty stomatologiczne zapewniają stałe sztuczne zęby

Implanty stomatologiczne, wykonane z tytanowych cylindrów, stanowią bezpieczną podstawę do zastąpienia brakujących zębów. Po osadzeniu w kości szczęki łączą się one z kością, tworząc nowy korzeń, do którego mocowany jest zastępczy ząb. Implanty są trwałe i w przeciwieństwie do protez i mostów nie wymagają szlifowania ani usuwania sąsiednich zębów. Te zalety sprawiają, że implanty są idealnym wyborem do odtworzenia uśmiechu osób, które straciły ząb lub kilka zębów.

Implanty stomatologiczne są wykonane z tytanu, ale niektóre rodzaje są wykonane z cyrkonu. Powierzchnia implantu ma duży wpływ na jego zdolność do integracji z kością i zapewnienia stabilności w czasie. Porowata powierzchnia jest bardziej kompatybilna z kością, a powierzchnia napylana plazmowo jest bardziej prawdopodobna, że będzie miała doskonały kontakt z kością. Łącznik jest mocowany do korpusu implantu przez dziąsło, który następnie podtrzymuje sztuczne zęby. Leczenie implantologiczne wymaga pewnej ilości struktury kostnej, a wielu pacjentów nie ma do tego wystarczającej ilości kości.

Wiertła stomatologiczne

Zanim dentysta będzie mógł rozpocząć wiercenie zęba, najpierw wykona niewielkie nacięcie w tkance dziąsła. Następnie odsuwa tkankę dziąsła, odsłaniając odsłoniętą kość. Dentysta nada kształt tej odsłoniętej kości za pomocą wiertła dentystycznego, aby przywrócić jej kształt i wytrzymałość. Cały proces może być dość bolesny, ale jest tego wart, jeśli chcesz odzyskać swoje zęby w najlepszej formie!

W wiertle dentystycznym uchwyt wykonany jest z kilku różnych materiałów, w tym stali i tytanu. Końcówka zawiera wiertło, które jest wykonane ze stopów metali, lekkich tworzyw sztucznych i tytanu. Wiertło, czyli rdzeń wiertła, jest wykonane z węglika wolframu lub diamentu. Nowoczesne wiertła stomatologiczne mają wiele innych cech, takich jak wewnętrzny system chłodzenia, przekładnia epicykliczna i oświetlenie światłowodowe.

Techniki wiercenia zęba

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych jest wiercenie zęba. Chociaż procedura ta jest niezbędna do leczenia ubytków i próchnicy zębów, może być również stosowana do wypełniania zbyt dużych otworów. Stosowanie abrazji powietrznej jest popularną techniką, ale nie działa ona tak skutecznie w przypadku wiercenia głębiej w zębie i w miękkich tkankach. Dzieje się tak dlatego, że zębina, czyli tkanka znajdująca się pod warstwą szkliwa, pochłania cząstki ścierne i ma tendencję do odbijania się od nich, zmniejszając efekt wydobycia strumienia ścierniwa.

W ostatnich latach zastosowanie laserów, abrazji powietrznej i Carisolv zastąpiło wiele obowiązków związanych z wierceniem wykonywanych przez stomatologów. Wśród nich metoda EAER (Electrically Accelerated and Enhanced Remineralisation), opracowana w King’s College London, może zastąpić wypełnienia. Choć technika ta nie jest jeszcze powszechnie dostępna, dentyści mają nadzieję, że stanie się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *