Urazy stomatologiczne: Chipping a Tooth – How Does the Process Work?

Urazy stomatologiczne: Chipping a Tooth - How Does the Process Work?

Jeśli doznałeś urazu zęba, być może zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać podczas wizyty u dentysty. Zanim zdecydujesz się na usunięcie złamanego fragmentu zęba, powinieneś wiedzieć, czego możesz się spodziewać. Niektóre zabiegi będą bezbolesne, podczas gdy inne będą wymagały założenia szwów. Poniższe informacje dostarczą więcej informacji na temat tych procedur. Ponadto dowiesz się o kompozytowych materiałach wypełniających i ponownym mocowaniu zębów.

Bonding

Jeśli rozważasz wykonanie kosmetycznych prac stomatologicznych, możesz zastanawiać się, jak właściwie działa bonding. W przeciwieństwie do innych zabiegów stomatologicznych, bonding można wykonać podczas jednej wizyty u dentysty. Po umówieniu się na wizytę, zobaczysz dentystę, który może użyć przewodnika po odcieniach, aby dopasować kolor żywicy kompozytowej, której chcesz użyć do zastąpienia wyszczerbionego zęba. Następnie dentysta przygotuje ząb, szorstkując jego powierzchnię za pomocą płynu pielęgnacyjnego. Żywica przylega do zęba i jest utwardzana w świetle ultrafioletowym. Po utwardzeniu żywicy dentysta wypoleruje ją, aby usunąć nadmiar materiału.

Chociaż zabieg ten nie jest bolesny, wiąże się z ryzykiem. Żywice kompozytowe nie są tak mocne jak naturalne zęby i są bardziej narażone na odpryskiwanie lub rozdzielanie się. Aby tego uniknąć, należy unikać obgryzania paznokci, żucia lodu i twardych cukierków przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Aby uniknąć bólu, należy nadal praktykować właściwą higienę jamy ustnej, szczotkując zęby dwa razy dziennie i prawidłowo je nitkując.

Twój dentysta oczyści obszar zęba, który został wyszczerbiony lub pęknięty, aby przygotować go do założenia bondingu. Wytrawi również powierzchnię, aby materiał łączący mógł się przykleić. Po zakończeniu leczenia asystentka stomatologiczna wymiesza żywicę kompozytową w kolorze zębów. Następnie lekarz stomatolog utwardza żywicę za pomocą specjalnego światła, które powinno odpowiadać naturalnemu kolorowi zębów.

Chociaż bonding może odbudować wyszczerbione zęby, nie może naprawić uszkodzeń strukturalnych. Procedura ta jest najlepsza do celów kosmetycznych. Jeśli masz wyszczerbione lub złamane zęby, być może nadszedł czas, aby je wymienić. Proces jest szybki i może być wykonany bez znieczulenia lub sedacji. Będziesz miał zupełnie nowy uśmiech w krótkim czasie. Można nawet naprawić przebarwione zęby i luki między zębami.

Kompozytowy materiał wypełniający

Jeśli masz wyszczerbiony ząb, możesz być zainteresowany użyciem kompozytowego materiału wypełniającego do jego naprawy. Materiał ten może być nakładany w cienkich warstwach na wyszczerbione miejsce i utwardzany za pomocą specjalnej lampy. Następnie materiał jest polerowany i kształtowany, aby przywrócić jego wygląd. Większość wypełnień kompozytowych może przetrwać do 10 lat, są one w kolorze zęba i trwałe. Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyj poniższy film.

Gdy dentysta wykonuje wypełnienie kompozytowe, umieszcza materiał kompozytowy na wyszczerbionym obszarze zęba. Materiał zostanie wypolerowany i uformowany tak, aby pasował do zęba. Lekarz stomatolog może użyć niebieskiego światła do utwardzenia materiału kompozytowego. Po utwardzeniu materiał jest polerowany, aby zapewnić jego dopasowanie do zęba. Ponieważ wypełnienia kompozytowe są bardzo trwałe, należy przestrzegać zalecanych zabiegów pielęgnacyjnych, aby utrzymać nowe wypełnienia w kolorze zęba.

Zastosowanie wypełnienia kompozytowego to bardzo skuteczny sposób na naprawienie wyszczerbionego zęba. Jest ono trwałe i pasuje do koloru Twoich naturalnych zębów. Po odpowiednim przyklejeniu do zęba wypełnienie kompozytowe może poprawić wygląd Twojego uśmiechu. Jest to również doskonała opcja naprawy złamanych zębów tylnych lub wyszczerbionych zębów przednich. Wypełnienia kompozytowe są mniej inwazyjne niż tradycyjne wypełnienia amalgamatowe i nie wymagają wiercenia ani znieczulenia.

Istnieją pewne zagrożenia związane z użyciem wypełnień kompozytowych do naprawy zębów. Jednym z nich jest to, że może być ono cytotoksyczne, co oznacza, że może powodować wysoki poziom uszkodzenia narządów. Ponadto materiał kompozytowy nie jest tak mocny jak wypełnienia metalowe i jest podatny na złamanie lub zużycie. Jeśli zdecydujesz się na ten materiał wypełniający, przed jego wykonaniem powinieneś zapytać swojego dentystę o wszelkie potencjalne zagrożenia.

Chociaż kompozytowy materiał do wypełnień w przypadku ukruszenia zęba jest skuteczny w przypadku ukruszenia zęba, dentysta może nie zalecać tego zabiegu w przypadku wrażliwych zębów. Może wystąpić tymczasowa wrażliwość na ciepło i zimno. Niemniej jednak powinno to ustąpić po tygodniu lub dwóch. Jeśli wrażliwość utrzymuje się, należy natychmiast skontaktować się z dentystą. Jeśli nie czujesz się dobrze z tym zabiegiem, możesz użyć pasty do zębów wrażliwych, aby zmniejszyć wrażliwość i dyskomfort.

Ponowne łączenie zębów

Gdy w zębie wystąpi odprysk lub pęknięcie, dentysta może naprawić uszkodzenie za pomocą uzupełnień, takich jak korona lub nakładka na zęby. W przypadku poważniejszych odprysków i pęknięć konieczne może być wykonanie koron lub licówek. Jeśli jednak odprysk nie jest zbyt poważny, lekarz może po prostu spiłować oryginalny ząb, aby nadać szkłu nowy kształt. Czas rekonwalescencji wynosi zazwyczaj zaledwie 24 godziny.

Aby zminimalizować ból i zapobiec zakażeniu, można przyłożyć do wyszczerbionego zęba ciepłą wodę z solą. Czysta torebka z herbatą lub gaza może być użyta do zatamowania krwawienia. Okład z lodu może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Uszkodzony ząb może być tymczasowo wypełniony cementem dentystycznym do czasu, gdy dentysta będzie mógł zakończyć procedurę. Jeśli jednak odprysk jest niewielki, można go naprawić w domu za pomocą tymczasowego cementu dentystycznego.

Wyszczerbiony lub pęknięty ząb może być wynikiem próchnicy, urazu lub niewłaściwej higieny jamy ustnej. Próchnica może również powodować odpryski i złamania, ponieważ niszczy powłokę ochronną zęba. Natychmiastowe podjęcie leczenia pomoże zapobiec dalszym uszkodzeniom i utrzymać zęby w stanie jak najbardziej atrakcyjnym i funkcjonalnym. Wykruszanie i pękanie może również prowadzić do próchnicy i infekcji zębów. Na szczęście zabiegi kosmetyczne mogą pomóc przywrócić wyszczerbiony ząb do jego pierwotnego kształtu.

Złamany ząb jest często wynikiem uderzenia w usta lub kombinacji tych dwóch czynników. Niektóre przyczyny wyszczerbień to dreszcze, twarde cukierki i zbyt entuzjastyczne witanie się ze zwierzętami domowymi. Główną przyczyną wyszczerbień zębów jest uderzenie w usta. Szkliwo zębów jest najsilniejszym materiałem w organizmie, a jego wytrzymałość jest zagrożona, jeśli dana osoba ugryzie się w coś zbyt mocno lub upadnie na spróchniały ząb. W takich przypadkach najlepiej jest natychmiast udać się do dentysty.

Ekstrakcja

Jeśli nigdy nie miałeś ekstrakcji zęba, prawdopodobnie będziesz się obawiać. Zabieg może być bolesny, może pojawić się opuchlizna i tkliwość. Ból może nie ustępować przez kilka dni, a w miarę gojenia się organizmu możesz odczuwać dyskomfort. Może również wystąpić zasinienie i podrażnienie dotkniętego obszaru. Dodatkowo w miejscu usunięcia zęba może pojawić się infekcja. W zależności od stopnia zaawansowania ekstrakcji, może być konieczna wizyta u dentysty w celu jej naprawienia.

Korzeń zęba może być delikatny i kruchy. Podczas zabiegu dentysta najpierw postara się uniknąć uszkodzenia kości wokół korzenia. Jeśli korzeń zostanie uszkodzony, usunięcie zęba będzie wymagało użycia większej siły. Może to wydłużyć zabieg. Jednak wiele złamań korzenia jest niewielkich i nie wymaga leczenia. Należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty po zauważeniu jakichkolwiek oznak wykruszania się lub pękania. Należy również utrzymywać okolicę ust w czystości i stosować wosk, aby chronić ją przed poszarpanymi krawędziami.

Podczas ekstrakcji dentysta umyje gniazdo. Następnie ząb zostanie oddzielony od kości szczęki i usunięte zostaną luźne tkanki. Dentysta może użyć gazy, aby zatrzymać krwawienie. Jeśli krwawienie jest nadmierne, konieczne może być założenie szwów. Po zabiegu należy starać się unikać kichania lub wydmuchiwania nosa przy otwartych ustach przez kilka dni.

Jeśli zęby się złamały lub są bardzo zniszczone, dentysta może zalecić ekstrakcję. Zabieg ten może być prosty lub skomplikowany, w zależności od stanu i położenia zęba. Prosta ekstrakcja może polegać na niewielkim nacięciu dziąsła. W przypadku bardziej skomplikowanych zabiegów dentysta użyje narzędzia chirurgicznego do wykonania niewielkiego nacięcia w dziąśle w celu usunięcia zęba. Wyniki będą zależały od stanu złamanego lub wyszczerbionego zęba oraz od tego, jak wiele uszkodzeń spowodował.

Chociaż procesowi ekstrakcji może towarzyszyć ból, nie jest to ból, który można odczuć. Dentysta stosuje środki znieczulające do znieczulenia obszaru wokół zęba, dziąsła i otaczającej go tkanki kostnej. Pacjent nie powinien odczuwać bólu podczas zabiegu, a wszelkie dolegliwości należy natychmiast zgłosić stomatologowi. Przed procesem ekstrakcji stosuje się również znieczulenie miejscowe. Środek znieczulający zacznie działać szybko, a ból powinien być minimalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *