Badanie rentgenowskie zęba – kiedy się je wykonuje?

Które środki do czyszczenia protez są warte polecenia?

Prawdopodobnie zastanawiałeś się, kiedy dentysta wykonuje zdjęcie rentgenowskie zęba. Chociaż prześwietlenie zębów jest generalnie bezpieczne, warto wiedzieć, dlaczego jest ono konieczne. Powinieneś również zapytać swojego dentystę, dlaczego ten rodzaj promieniowania jest konieczny. Zdjęcia rentgenowskie są niezwykle ważne w wykrywaniu chorób i próchnicy, ale są też szybkim i bezbolesnym sposobem na sprawdzenie, czy coś jest nie tak z zębami.

Zdjęcia rentgenowskie są bezbolesne

Chociaż zabieg jest bezbolesny, u niektórych pacjentów może wystąpić odruch kneblowania. Małe usta utrudnią również utrzymanie filmu między zębami. Podczas gdy większość promieniowania rentgenowskiego jest nieszkodliwa, kobiety w ciąży i osoby z zaburzeniami tarczycy są narażone na pewne skutki uboczne. Niezależnie od ryzyka, zdjęcia rentgenowskie zęba nie są nieprzyjemnym doświadczeniem. Dentysta wyjaśni procedurę i wykona tyle zdjęć, ile będzie konieczne.

Zdjęcia rentgenowskie zęba są częstą częścią badania stomatologicznego. Zdjęcia rentgenowskie zębów dostarczają bardzo niski poziom promieniowania i są uważane za bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Mogą one stanowić część badania nowego pacjenta. Jednak kobiety w ciąży powinny poinformować dentystę, że są w ciąży lub karmią piersią. Zdjęcie rentgenowskie w ciąży może być bardziej korzystne dla dziecka niż dla kobiety ciężarnej.

Wykrywają próchnicę i choroby

Zdjęcia rentgenowskie zęba są ważnym narzędziem diagnostycznym w wykrywaniu chorób i ubytków. Pomagają one stomatologowi określić, czy ząb wymaga usunięcia, wypełnienia lub naprawy. Ta procedura obrazowania jest szczególnie przydatna dla dzieci, ponieważ ich zęby wciąż się rozwijają i dlatego są bardziej podatne na próchnicę. Zdjęcia rentgenowskie mogą być również pomocne dla osób dorosłych z wypełnieniami, osób z chorobami dziąseł oraz osób spożywających duże ilości napojów słodzonych. Zdjęcia rentgenowskie mogą również wykryć ubytki i utratę kości, a także obecność suchości w jamie ustnej spowodowanej lekami lub warunkami zdrowotnymi.

Zdjęcia rentgenowskie zęba mogą być dwojakiego rodzaju: zgryzowe i okołowierzchołkowe. Zdjęcie zgryzowo-skrzydłowe pokazuje przednie powierzchnie zębów, natomiast zdjęcie okołowierzchołkowe – korzenie zębów. Zdjęcie rentgenowskie typu „bite-wing” może ujawnić ubytki pomiędzy przednimi i tylnymi zębami. Zdjęcia rentgenowskie typu okołowierzchołkowego mogą być również wykorzystywane do wykrywania problemów stomatologicznych na zębach tylnych.

Są szybkie i bezbolesne

Rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne są ważnym elementem regularnych badań kontrolnych. Pomagają one Twojemu dentyście dostrzec problemy w jamie ustnej, zanim spowodują one ból i dalsze uszkodzenia. Wczesne leczenie tych problemów może uchronić Cię przed koniecznością przeprowadzenia kosztownych, bolesnych operacji. W ostateczności zdjęcia rentgenowskie mogą uchronić Cię przed zagrażającymi życiu infekcjami. Zdjęcia rentgenowskie należy wykonywać co najmniej dwa razy w roku lub gdy dentysta podejrzewa wystąpienie problemu.

Rentgen zębów jest bezbolesny i szybki. Zdjęcia rentgenowskie nie wymagają specjalnego przygotowania. Przed wizytą można umyć zęby, ale nie należy jeść ani pić niczego o silnym zapachu. Dentysta usiądzie na fotelu, a aparat rentgenowski wykona zdjęcia jamy ustnej. Po zrobieniu zdjęć dentysta zbada jamę ustną.

Są bezpieczne

Było wiele dyskusji na temat tego, czy promieniowanie rentgenowskie zęba jest szkodliwe czy nie. Chociaż jest to ogólnie bezpieczne, kobiety w ciąży powinny unikać wykonywania zdjęć rentgenowskich do czasu porodu. Ważne jest jednak, aby zaplanować regularne kontrole stomatologiczne przez cały okres ciąży. Poinformuj swojego dentystę w Hoppers Crossing, że jesteś w ciąży, ponieważ pomoże mu to przygotować się do wizyty. Dzieci mogą być również narażone na promieniowanie ze względu na ich mały rozmiar i szybko dzielące się komórki.

Kobiety w ciąży powinny poinformować swojego dentystę o tym, że spodziewają się dziecka i czy chciałyby, aby wykonano im stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie. Chociaż prześwietlenia zębów nie powodują żadnych negatywnych skutków, powinny ich unikać, jeśli są w ciąży lub karmią piersią. Kobiety w ciąży powinny nosić fartuch ołowiany podczas wizyt u dentysty, aby chronić swoje nienarodzone dziecko przed ekspozycją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *