Co można zastosować zamiast protezy zębowej?

Co można zastosować zamiast protezy zębowej?

Protezy nie są jedyną opcją dla osób, którym brakuje zębów. Protezy częściowe mogą pomóc Państwu zachować naturalne zęby, które podtrzymują protezy i zapobiegają ich przesuwaniu się. Ostatnie postępy w stomatologii sprawiły, że protezy częściowe są bardziej wygodne i elastyczne. Klamry, które podtrzymują protezy częściowe mogą być wykonane z materiałów w kolorze zębów. Dzięki temu można się w nich lepiej czuć. Protezy częściowe to świetna opcja dla osób, którym brakuje wielu zębów.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z tbzdentysta.pl

Mosty stałe

Most stały to stałe urządzenie dentystyczne, które zastępuje jeden lub więcej brakujących zębów. Sztuczny ząb (pontic) jest zabezpieczony na miejscu przez korony po obu stronach luki. Ponieważ most jest na stałe połączony z naturalnymi zębami, pacjenci uważają, że spożywanie posiłków i dbanie o nie jest bardzo wygodne. Należy jednak zadbać o to, aby pozostał on na swoim miejscu przez długi czas. W tym artykule przedstawimy niektóre z zalet mostów stałych i wyjaśnimy, dlaczego możesz skorzystać z tej procedury.

Mosty stałe są wykonane z różnych materiałów. Mogą być wykonane z metalu, porcelany lub porcelany łączonej z metalem. Większość mostów jest jednak wykonana z porcelany. Jeśli masz zdrowe zęby i dobre wsparcie kości, most może być stosowany w miejsce protez. Procedura ta nie wymaga prawie żadnego wiercenia. Tradycyjny most stały jest wykonany z porcelany, która jest połączona z metalem. Nowsze mosty są wykonane z niezwykle wytrzymałej porcelany.

Most stały jest również bardziej trwały niż protezy. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć nawet do dziesięciu lat. Choć nie są idealnym zamiennikiem naturalnych zębów, są znacznie wygodniejsze i trwalsze od mostów ruchomych. Dobrze wykonany most stały może przetrwać nawet dekadę. Jest to więc doskonała alternatywa dla protez. Czym więc różnią się mosty stałe od protez?

Inną opcją są protezy zatrzaskowe. Wykorzystują one podobny styl implantów stomatologicznych jak mosty. Można je podłączyć za pomocą rąk i usunąć przy lekkim nacisku. Protezy zatrzaskowe są zwykle zarezerwowane dla uzupełnień obejmujących cały rząd zębów. Ponieważ są one mocowane na implantach, nie wymagają stosowania środków uszczelniających. Można je łatwo wyczyścić, co jest kolejną zaletą protez zatrzaskowych.

Ruchome licówki

W niektórych przypadkach może być możliwe całkowite pozbycie się protez, ale opcją są również ruchome licówki. Licówki te wykonane są z porcelany lub materiału kompozytowego i mogą przetrwać od 10 do 15 lat. Chociaż mogą one być kosztowne, wyniki mogą być warte pieniędzy. Są to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić swój uśmiech bez przechodzenia przez duże prace stomatologiczne. Ukryją one również przednią część zęba, nadając mu bardziej atrakcyjny i naturalny wygląd.

Ponieważ licówki te nie są tak mocne jak naturalne zęby, ważne jest, aby starannie o nie dbać. Regularnie szczotkuj i nitkuj zęby, aby uniknąć ich uszkodzenia. Nie należy używać wybielającej pasty do zębów ani zbyt mocno nitkować zębów. Należy również przestrzegać instrukcji producenta, aby zapobiec powstawaniu plam. Wreszcie, należy przechowywać swoje wyjmowane licówki w etui, aby zapobiec ich zniszczeniu. Upewnij się, że trzymasz je z dala od bezpośredniego światła słonecznego i z dala od gorącego środowiska.

Przed wyborem ruchomych licówek lub protez, ważne jest, aby zrozumieć, z czym masz do czynienia. Protezy są lepszym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają większe problemy strukturalne. Jeśli jednak masz słaby, uszkodzony lub brakujący ząb, wtedy możesz rozważyć protezy. W tym przypadku licówki mogą zapewnić naturalnie wyglądający uśmiech, podczas gdy protezy będą maskować problem.

Jeśli musisz wymienić tylko kilka zębów, lepszym rozwiązaniem mogą być licówki ruchome. Metoda ta pozwala zachować pozostałe zdrowe zęby, jednocześnie zachowując kości szczęki. Leczenie to jest również znane jako protezy typu overdenture. Oprócz tego, że są niedrogie, zdejmowane licówki mogą być świetną opcją, jeśli szukasz poprawy uśmiechu. Ruchome licówki USA mogą pomóc Ci uzyskać uśmiech swoich marzeń, który przywróci Ci pewność siebie, której Ci brakowało.

Most pełnołukowy

Most pełnołukowy jest stałym zamiennikiem brakującego zęba lub zestawu zębów. Mocuje się je do implantów stomatologicznych, aby zapewnić stabilną podstawę dla zębów zastępczych. Mosty pełnołukowe zastępują wszystkie zęby w górnej i dolnej szczęce, zapewniając pacjentom trwałą i estetyczną alternatywę dla protez. W przypadku mostów tradycyjnych do uzupełnienia brakujących zębów i dziąseł stosuje się odlew z żywicy akrylowej.

Protezy oparte na implantach to kolejna opcja dla tradycyjnych protez. Wymagają one umieszczenia w kości szczęki dwóch lub więcej implantów stomatologicznych. Most pełnołukowy wymaga co najmniej czterech implantów. Kwalifikowalność zależy od gęstości kości w szczęce. Tradycyjne protezy opierają się na akrylowej podstawie, która przylega bezpośrednio do dziąseł i jest utrzymywana w miejscu przez pastę lub klej. Protezy wsparte na implantach wymagają mniejszej liczby implantów i mniejszego przesunięcia.

Protezy wsparte na implantach z kolei wykorzystują tytanowe lub cyrkonowe implanty do przymocowania zastępczych zębów do kości szczęki. Ponieważ implanty łączą się z kością szczęki, zapobiegają utracie kości. Most pełnołukowy wsparty na implantach może być stosowany zamiast protezy, jeśli brakuje Państwu kilku zębów i zależy Państwu na zachowaniu profilu twarzy. Ten rodzaj leczenia wymaga również zastosowania niewielkiej liczby implantów stomatologicznych, co sprawia, że jest to opłacalna opcja odbudowy całego łuku zębowego.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych protez zębowych, implanty pełnołukowe są trwałe. Po całkowitym wygojeniu implantów laboratorium dentystyczne wykonuje na nich stały most. Zęby zastępcze są mocowane do implantów, dlatego pacjenci muszą ostrożnie przeżuwać pokarm, aby ich nie uszkodzić. Typowy zabieg wszczepienia implantów w pełnym zakresie wymaga dwóch do trzech wizyt. Zabiegi te mogą trwać nawet do sześciu miesięcy. Początkowe koszty mogą być znacznie wyższe niż się spodziewasz.

Protezy elastyczne

Protezy elastyczne nie są tak sztywne jak tradycyjne protezy. Zamiast metalowych zatrzasków stosuje się w nich bardziej miękki materiał. Ponieważ są elastyczne, nie ranią dziąseł i wtapiają się w ich kolor. Te częściowe są dobrym wyborem dla tych, którzy nie chcą poddawać się inwazyjnym zabiegom lub nie mają pełnego kompletu zębów. Poza tym są wygodne w noszeniu i można je zdjąć w nocy, aby je wyczyścić.

W zależności od rodzaju protezy elastycznej, wykonuje się ją w kilku etapach. Najpierw wykonuje się woskowy wzór protezy elastycznej i umieszcza go w ustach. Następnie dentysta pobierze wyciski szczęki i zmierzy sposób, w jaki naturalne zęby stykają się podczas gryzienia. Następnie w laboratorium zostanie odtworzona ta relacja. Pacjent może również wypróbować próbne protezy przed ich otrzymaniem. Aby uzyskać wygodne dopasowanie, pacjenci powinni zarejestrować się online. Jest to szczególnie pomocne dla pacjentów z protezami valplast, ponieważ mogą oni uzyskać dożywotnią gwarancję na swoje produkty.

Główne wady tradycyjnych protez to ryzyko pęknięcia i są one zwykle wykonane ze sztywniejszych materiałów. Natomiast protezy elastyczne wyglądają bardziej naturalnie i nie zawierają metalu. Są one również bezpieczne dla osób uczulonych na metale. Protezy elastyczne można również łatwo zaprojektować na zamówienie. Jeśli więc brakuje Ci zębów i nie jesteś pewien, jaki rodzaj protezy wybrać, protezy elastyczne mogą być doskonałym rozwiązaniem.

Proteza elastyczna może być wykonana z tworzyw termoplastycznych lub z połączenia tych dwóch tworzyw. Są one wykonane z miękkiego materiału, który pozwala na odsłonięcie dziąseł. Proteza elastyczna pomoże Ci uśmiechać się bardziej naturalnie niż tradycyjna. Tradycyjne protezy wymagają czterech wizyt i do sześciu tygodni przygotowań. Proces ten może trwać nawet dziesięć tygodni. Mogą one jednak być bardziej przystępne cenowo niż tradycyjne protezy.

Ruchome protezy częściowe

Ruchome protezy częściowe to protezy, które zastępują jeden lub więcej brakujących zębów. Protezy te są stosowane z kilku powodów, w tym finansowych, estetycznych i funkcjonalnych. Proteza częściowa może być ruchoma lub stała, w zależności od potrzeb pacjenta. Zalety protez ruchomych obejmują komfort, elastyczność i różnorodność opcji leczenia. Poniżej wymieniono kilka powodów, dla których warto wybrać protezy częściowe ruchome zamiast stałych.

Odlewana metalowa proteza częściowa: Ten typ jest najmniej kosztowną opcją i posiada akrylowe płetwy zamiast precyzyjnych mocowań. Choć są tańsze od pozostałych typów, zatrzaski nie są optymalne. Te ruchome protezy częściowe są najlepsze do użytku tymczasowego i stanowią mniej inwazyjną alternatywę dla implantów. Ogólnie rzecz biorąc, te rodzaje ruchomych protez częściowych są wykonane tak, aby pasowały ściśle i zapobiegały urazom dziąseł.

Protezy częściowe ruchome są wykonane z wysokiej jakości materiałów i zazwyczaj posiadają zęby zastępcze przymocowane do akrylowej lub metalowej podstawy. Często posiadają one zatrzask, dzięki czemu pacjent może je zdjąć do czyszczenia lub snu. Są one również wykonane z lekkich, wygodnych materiałów i mogą mieć metalowe ramy lub zatrzaski. Metalowa rama zapewnia stabilność. Zaprojektowane tak, aby można je było usunąć bez pomocy, protezy te są doskonałym wyborem dla osób, które straciły wiele zębów.

Chociaż ruchome protezy częściowe nie są zamocowane w ustach pacjenta, ważne jest, aby o nie dbać, aby utrzymać je w jak najlepszej formie. Mogą one gromadzić płytkę bakteryjną, która może zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy zębów i chorób przyzębia. Ponadto, pacjent powinien praktykować doskonałą higienę jamy ustnej, aby chronić swoje nowe protezy. Przestrzegając tych kroków, pacjent może zapewnić sobie sukces z nowymi protezami. Jednak dostosowanie się do ruchomej protezy częściowej może zająć trochę czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *